اختلاف سرعت در ردیاب خودرو و نمایشگر کیلومتر سنج خودرو؟

 

یکی از سوالاتی که گاها مشتریان ریزبین رایان از واحد پشتیبانی شرکت می پرسند دلیل اختلاف بین سرعت کیلومتر شمار خودرو  و سیستم های ردیاب و جی پی اس است ؟

اینکه علت چیست ؟

و کدام دقیق تر است ؟

 

 

 

 

طرز عملکرد سرعت سنج خودرو:

 

سرعت سنج خودرو در دو مدل مکانیکی و الکترونیکی وجود دارد . سنسور های سرعت سنج می تواند سرعت خودرو را بر حسب تعداد چرخش لاستیک های خودرو و شعاع آن ها تشخیص دهند .

 

مواردی که می تواند در این اندازه گیری خطا ایجاد کند عبارتند از:

شعاع لاستیک که به دلایل مختلفی از جمله ساییدگی , نوع برند , وزن خودرو و حتی میزان بار و..  می تواند خطایی در حد چند کیلومتر بر ساعت ایجاد کند .

به همین دلیل اکثر تولید کننده گان خودرو عنوان میدارند این سنسورهای اندازه گیری خودرو ( سرعت سنج ) هر چند وقت یکبار باید کالیبره شوند.
سرعت یک خودرو که لاستیک های آن در هر ثانیه ده بار چرخش دارد و شعاع لاستیک آن نیز ۵۰ سانتی متر می باشد ، اگر به علت کمی باد و  اضافه وزن خودرو دو سانتی متر این فاصله کمتر می شود در این صورت خطای سرعت سنج   ۵ کیلومتر بر ساعت خواهد بود .

 

 

تنظیمات کارخانه 

 

بیشتر تولید کننده گان خودرو از همان ابتدا سرعت سنج خودرو را طوری تنظیم می کنند که میزان سرعت نمایش دهنده بیشتر از سرعت واقعی باشد . تا از ایجاد مشکلات و یا تصادفات به علت این میزان خطاها جلوگیری نمایند .

 

 

طرز کارکرد GPS :

 

سیستم های مبتنی بر GPS با توجه به تشخیص موقعیت بر روی زمین و میزان اختلاف این موقعیت در بازه های زمانی ، سرعت خودرو را تشخیص میدهند .

این سیستم ها دارای یک میزان اختلافی نسبت به واقعیت هستند که کمتر از ۲ متر می باشد . این خطا توسط خود GPS غالبا گزارش میشود و با نمونه برداری ، استفاده از آنتن های بهتر  ، تقویت سیگنالهای ماهواره ها و همچنین افزایش تعداد ماهواره ها می توان حتی این خطا را بسیار کاهش داد  .

 

 

نتیجه گیری

 

میزان خطای سیستم های ردیابی در مقایسه با سرعت سنج خودرو  بسیار پایین تر میباشد .

در نتیجه  میزان سرعتی که ردیاب و یا جی پی اس به شما نشان می دهد دقت بالاتری نسبت به سرعت سنج دارد و مبنای سرعت باید جی پی اس و یا ردیاب در نظر گرفته شود .

البته لازم به ذکر است که هر دو این وسیله ها از جایگاه خاصی برخوردار هستند و کاربردهای منحصر به فردی دارند .